Milline on lumise metsa ja immuunsüsteemi vaheline seos?

Tänasest loost leiad jälle pilte talvisest metsast, küllaga lund ja mõne sõna ka immuunsüsteemi kohta. Juttu tuleb ka minu kodulindudest.

Kuigi on krõbekülm veebruarikuu, oli täna õhus juba ka kevadelubadust ja seda ütlesid mulle ka hommikul väikesed linnud. Veel ütlesid nad mulle, et  lindude söögimaja on tühjaks saanud. Minu arvates on tihased ja varblased praegu hoopis paksemad kui sügisel, aga ehk on neil talvesuled seljas, nii nagu loomadel on talvekarv. Kes teab. Igal juhul läksin uusi sihvkasid hankima ja põikasin taas ka matkarajale.

likumine tugevdab immuunsüsteemi

Ausalt öeldes polegi selle loo avaldamisel suuremat põhjust kui see, et tahtsin järjekordseid looduspilte üles laadida. Kas pole maagiline?

Immuunsüsteemi tugevdamine – praeguse aja märksõna

On alles erinevaid mõtteid selle kohta, mis meile, planeet Maa „pinnapopulatsioonile”, kasulik on! Kas hingata või mitte hingata? Jalutada või paigal istuda? Teate küll neid käesoleva aja dilemmasid. Minu arvates on looduses matkamisel peale loodusfotode saamise aga veel selline hea tagajärg, et see tugevdab immuunsüsteemi.

Minu arvates tugevdabki immuunsüsteemi kõige paremini liikumine värskes õhus, samuti ka rõõm ja heade sõpradega koos veedetud aeg. Või ka iseendaga koos veedetud aeg, mis on täidetud just selliste tegevustega, mis tõeliselt meeldivad. Optimism ja vaimustus on nagu väike mootor, mis hoiab meid erksana ja tegutsemas.

Kokkuvõtvalt võib öelda, et elurõõm on immuunsüsteemi kõige suurem sõber. See on muidugi ainult minu isiklik arvamus. Ma tean küll, et loodus kõigile üldse ei meeldigi, sest see on kuidagi nii.. noh, liiga looduslik. Nagu siin, üsna metsik:

Muidugi on immuunsüsteemi seisukohalt ülioluline ka toitumine, piisav ja kvaliteetne uni, vitamiinid ja mineraalained. D-vitamiini jagati minu arvates täna matkarajal juba küll. C-vitamiini avastamiseks korraldasin külmikus läbiotsimise, mille käigus leidsin üles suvel külmutatud marjad. Juhhei! Turult varusin ka hapukapsast, millest salatit teha. Te ei pruugi uskuda, aga ma lisan oliiviõli ja mett ja oi-oi-oi kui maitsev salat saab! Ikka seedimise ja immuunsüsteemi heaks.

Mis on kolmikjuur?

Ja joogatraditsiooni kohaselt kasutan toidus ka palju kolmikjuurt ehk siis ingverit, sibulat ja küüslauku. Lisan neile riisi, aedvilju ja soojendavaid maitseaineid. Kitchereest kirjutasin juba mitu aastat tagasi, aga igal talvel on see taas minu jaoks aktuaalne.

Nii ma püüangi valitsevat jääaega üle elada. Minu arvates seda enam väikeseks jääajaks nimetada ei saa, juba liiga pikale on teine veninud ja liiga miinustesse läinud. Või mis teie arvate?

Gurmeerestoran lindudele

Lindude toitmisega on nii, et kui ühel päeval sellega alustad, siis enne kevadet lõpetada ei saagi. Oled linnud sõltlasteks muutnud ja lihtsalt pead neile selle sihvkadoosi iga päev kätte andma. Nii et ma ei saagi enne kevadet reisima minna, sest mul on nüüd kodulinnud, hahaa.

Minu kodulinnud, tihased ja varblased, võivad aga tänasest alates nn gurmeetoitu süüa, sest kuna koorimata sihvkasid poes enam saada polnud, siis ostsin viimase saadaoleva paki ärakooritud päevalilleseemneid. Linnud ei pea enam sellist vaeva nägema nagu varem ja sihvkade koorehunnik jääbki kõigest pisemat sorti mäekünkaks. Kelgutada sellel siiski ei saa.

Elva matkaradadest ja Elwa kohvikust saad pikemalt lugeda siit: Hea tuju päev: Elva matkarajad ja Elwa-kohvik.

Kõikide Eestimaa matkaradade blogilugude lingid leiad nüüd siit: Eestimaa matkarajad, kokkuvõte