Menorca, Ciutadella ja iidsed mälestused. 5. osa

Mallorca-Menorca praamil nägime päikesetõusu. Praami pilet oli minu arvates ülehinnatud, aga ma pidasin merereisi vaheldusrikkaks kogemuseks lennureiside vahel. Kui tunniajane loksumine lõppes, muutus enesetunne taas märgatavalt paremaks ja südamepööritus andis kohe järele. Võtsin jalad alla ja olin valmis Ciutadella huviväärsusi avastama. Tulge minuga kaasa!

Varahommikul Alcudia sadamas praamile pääsemist oodates. Meie lähme tagumisele alusele, Menorca Lines.

Päikesetõus Vahemerel.

Ciutadella sadamast väljub kindlasti ka buss, aga hetkel seda seal polnud ja matkasime jalgsi linna poole. Tee polnudki nii pikk kui alguses paistis. Näinud ära Suure Ranna, mõtlesin küll, et miks ma siia tulin, kui Mallorcal oli nii vahva pikk-pikk liivarand, mis jäi mind kindlasti taga igatsema.

Ciutadella Platja Gran. Varahommikul alles koristatakse.

Ciutadella vanalinnas elavad muistsed mälestused

Öömaja omanik Pablo sattus taas abivalmis mees olema, nii et saime juba varahommikul pagasi oma tuppa jätta ja Ciutadella linna avastama minna.

Kõigepealt muidugi kohvikusse end turgutama. Kui te ei oska võõrkeelseid kooginimesid ära arvata, siis tehke koogiletis foto ja näidake ettekandjale.

Kohvikus istudes jälgisime mõnda aega möödalonkivaid inimesi, seejärel lonkisime ise ka mitmed tänavad läbi. Ciutadella on Menorca endine pealinn ja Baleaari saarte ajaloo aardelaegas. Kui selle laeka kaant paotad … Ciutadella vanalinnas näeb tõeliselt huvitavaid vanu ehitisi ja muid asju. Vanad ehitised on, traditsiooniliselt, erinevat mõõtu ustega. Nii kõrgematele kui madalamatele.

Piazza del Born ääres asub Bastión del Gobernador, Raekoda ja turistiinfo punkt. Siin on olnud moslemite kindlus, samuti araablaste palee ning ka brittide oma, kuni need viimased 18.sajandil võimu üle võtsid ja pealinna Mahóni kolisid. Mahóni sadam saare idapoolses osas on sügavam ja kuningliku mereväe jaoks seega atraktiivsem. Brittide mõju Mahónis on tänapäevani märgatav.

Keset platsi asub obelisk, mille ümber laiub mõnel nädalapäeval käsitöö turg. Jalakäijate tänav Carrer Major de Born viib teid Katedraali väljakule.

Katedraalis.

Küllil õnnestus kolm naist korraga pildile jäädvustada.

Ciutadella jahisadam on idülliline

Jahisadamas on mõnus jalutada nii päeval kui õhtupoolikul, istuda restoranides ja butiikidesse sisse põigata. Sadama varjatud asukoht on üks põhjusi, miks Ciutadella oli sajandeid saare pealinn. Ülal kaljul asuvast kindlusest sai kaubandust kontrollida ja linna kaitsta. Kai ääres asuvates kaljudes paiknevad paadikuurid on nüüd baarid ja restoranid. Ülemiselt väljakult viivad alla sadamasse mõned kaldteed ja trepid, mida samuti ääristavad käsitööpoed. Tänapäeval on sadam koduks paljudele jahtidele.

 

Siesta ja vihm saabusid taas paratamatult. Õhtul avastasime linna uues valguses. Sooja ikka vahemikus 20 kuni 30 kraadi, mis oktoobrikuu kohta on väga hea tulemus.

Nii saab alla jahisadamasse.

Castell de Sant Nikolau on kindlus mere ääres. Hakkate sadamas jalutama ja jõuategi kohale.

Kaklused Menorca saare pärast

Menorca ajalooga tutvusime katedraalis, kloostris, muuseumis, ülikute majades ja linnatänavatel. Nagu Eestimaal ja paljudel teistel maadel, on siitki üle pühkinud katkud, sõjad, nälg, kurjus ja nii edasi. Näiteks katedraali on küllaldaselt lõhutud, vallutatud, ümber ehitatud, ja mida kõike sellega veel teha andis. Kellel ja miks küll on vaja olnud sellise tillukese saare pärast nii palju kakelda? Vallutajatest ülikud said muidugi külluslikku elu nautida, kohalik rahvas pidi neid teenima. Puhas klassika.

Palacio del Condado de Torre-Saura.

 

El Claustre de Ciutadella. Jõudsime kloostrisse, kus oli huvitavaid väljapanekuid.

Teadust ja tehnikat minevikust.

Reisides olge valmis kummalisteks toiduelamusteks

Kalarestoranis küsisime midagi värsket – näiteks värsket salatit. Värsket, siis värsket – toodi klassikaline geviche. Laimiga marineeritud ja mingite röstitud seemnetega, ehk olid granaatõuna omad? Minu jaoks üks kummalisemaid toite siiani. Kõht püsis terve päeva täis ja energiat jätkus. Värske. Porgandikook oli erakordselt mahlane, samuti parim porgandikook, mida söönud olen!

Lõunamaa rahvaste suhtlemisvalmidus muudab samuti reisipäevad säravamaks. Nad mitte ainult ei küsi, kust külalised  pärit on ja mis keelt nad räägivad vaid ka ütlevad oma arvamuse saadud info kohta ausalt välja. Näiteks üks ettekandja noogutas tunnustavalt: strong word – terrre!  Jaa, Eesti tere on tugev sõna!

Ciutadella de Menorca on suurepärane puhkuse veetmise, maitsemeele ergutamise ja ajaloo kihtide harutamise linn, kus võiks palju kauem ringi vaadata ja mis samuti sobiks mulle mõneks ajaks kodulinnaks. Ciutadellas leidsime ikka ja jälle tänavaid, kuhu polnud varem sattunud. Ostsime siit Veneetsia jaoks vihmakeebid.

Järgmises loos aga saate näha, milliseid randu ja linnu Menorca saarel veel on. Tulge varsti uuesti lugema!

Reisikirja eelmised osad asuvad siin:

Treviso tiramisu. Alustan taas Itaaliast. 1. osa

Baleaari saared, Mallorca. 2. osa

Mallorca iidne kaunitar Alcudia. 3. osa

Draakoni koopas ja Vahemerel. 4. osa