Borrelioos – kuidas sellega koos elada

Mina arvan, et Eestil peaks olema ka oma rahvusputukas. Ja ma arvan, et see peaks olema puuk. Mulle tundub juba, et igaüks kas teab kedagi, või siis on ise see, kes on saanud pugihammustuse ja halvemal juhul ka põeb nakkust borrelioos või entsefaliit. 

Kuna ka üks minu armas sõbranna pidi seetõttu koguni haiglas viibima, hakkasin  teemat uurima ja jagan oma internetipõhiselt saadud või sõpradelt kuuldud teadmisi puukborrelioosi ehk Lyme´i tõve kohta. Sellest tekstist ei leia raviskeeme, meditsiinilisi nõuandeid ega lõplikke tõdesid, küll aga võib saada inspiratsiooni ise edasi uurimiseks ja erinevate vahendite kasutamiseks oma tervise heaks.

Lisaks on tegemist üldtervendavate vahenditega, millest paljud olen omal nahal järele proovinud ja millest võib kasu olla väga erinevate terviseprobleemide leevendamisel, immuunsüsteemi turgutamisel ja keha puhastamisel jääkainetest.

Puugiring

Ma arvan, et kui otsida internetist infot selle kohta, kuidas borrelioosiga koos elada, pole kasu teadmisest, et aias sooja ilmaga oleks pidanud kandma pikki pükse ja kummikuid, et puuk tuleks võimalikult kiiresti eemaldada (kui sa pole teda üldse oma nahal näinudki, samuti ei kujuta ka ette, et kellelegi meeldiks ringi käia, parasiit keha küljes rippumas), et borrelioosi vastu pole vaktsiini (ja kui olekski, mis see praegu enam aitaks?) ning et borrelioos on ilmselt ülediagnoositud.

Ülekantud tähenduses õnnelikuks võivad end pidada need, kes on leidnud kehalt puugiringi. Sellisel juhul on võimalik kohe pöörduda arsti poole, kes määrab antibiootikumikuuri. Mida aga teha pärast kuuri lõppu, kui silmad ja liigesed ikka valutavad ja enesetunne pole põrmugi paremaks läinud? Ja siis, kui pole märganudki, millal haigestusid? Lisaks võib borrelioos endaga kaasa tuua mitmeid muidki infektsioone.

Borreliabakter võib organismis peidus olla väga pikka aega

Hea artikli teemal borrelioos on kirjutanud dr Jaan Suurküla. Tema keelekasutusest ei tasu lasta end ehmatada, kuna tegu on väliseesti arstiga. Dr Suurküla on spetsialiseerunud Ajurveedale ja olen teda ka isiklikult kohanud.

Nicholas C. Zakas kirjutab isiklikest kogemustest võitluses selle haigusega.

Kuidas borreliabakter inimorganismis käitub? Kui bakter esineb spiroheedi kujul, allub see hästi antibiootikumiravile. Kui bakter aga kapseldub ja võtab tsüstivormi, võib ta organismis peidus olla väga pikka aega, antibiootikumid sel ajal talle ei mõju. Bakter võib liikuda veres, ajus, närvisüsteemis, liigesevedelikus – kõikjal organismis.

Võimalused tervenemiseks

Borrelioos nõuab keskendumist järgnevatele tegevustele: bakterite (samuti parasiitide) hävitamine, kehakeemia taastamine, immuunsüsteemi tugevdamine, detoksifikatsiooni läbiviimine ja Herxheimeri reaktsiooniga toimetulek.

Välja on töötatud erinevaid taimseid preparaate kasutavad raviskeemid, milledest mõnede aluseks on dr Stephen Buhneri raamatud.

Antioksüdandid, vitamiinid, mineraalained

Bakteriaalsed mürgid on väga tugevad vabad radikaalid, mis nõrgestavad oluliselt immuunsüsteemi, nagu kirjutab ka dr. Jaan Suurküla. Sellega on seotud borrelioosi puhul tekkiv suur väsimus (chronical fatigue syndrome). Selle tõttu on  antioksüdandid väga olulised. Neid saab näiteks taimedest nagu pohlad, mustikad, jõhvikad, õunad ja teised  marjad, puuviljad ja aedviljad, seller, samuti nisuidud (E-vitamiini allikas). Väga olulised on veel sibulad ja küüslauk, maitsetaimedest tüümian ja maitseainetest kaneel, mis aitab hävitada parasiite.

pohlad

Ajurveeda iidsete teadmiste põhjal on näiteks välja töötatud antioksüdant Maharishi Amrit Kalash, mida on nii pastana kui tablettidena.

C-vitamiini  vabade radikaalide ja viirushaiguste vastane mõju on tuntud. C-vitamiini suuri koguseid ei tasu karta, need võivad tervendada väga rasketest haigustest. C-vitamiinil ei ole maksimumkogust.

Vältida tuleks sünteetilisi antioksüdante (mida tavaliselt müüakse).  E-vitamiin näiteks peab sisaldama kõiki tokoferoole ja tokotrienoole (kokku 8), et see ise ei muutuks vabadeks radikaalideks.

Antioksüdant on ka astaksantiin, mida toodab roosaka pigmendiga roheline vetikaliik ja mis tugevdab C- ja E-vitamiini toimet.

Borrelioos võib põhjustada ka B-vitamiinide  defitsiiti. B-vitamiin on oluline energiataseme tõstmiseks ja detoksifikatsiooniks. Puugid ei pidavat B-vitamiini armastama ja hoidvat seda tarbivast inimesest eemale.

Vitamiin D3 mõjub samuti  viiruste vastaselt. Toidulisandi puhul tuleb aga  jälgida toimeaine sisaldust. Võib juhtuda, et D3 sisaldus õlitilkades või tablettides on üliväike. Lisaks võtta juurde vitamiini K2 ja magneesiumi.

vitamiinid

Magneesium on organismile väga oluline, reguleerides muu hulgas  närvisüsteemi tööd, seedimist, energiataset ja und.  Lyme´i tõbi põhjustab magneesiumi puudust. Paljukiidetud jalavannid magneesiumiga on kasulikud  seetõttu, et Mg imendub hästi läbi naha.

Borrelioos põhjustab tavaliselt organismis ka vase ja tsingi puudust. Nende mineraalide vajalikkusest loe lähemalt siit. Oluline mineraalaine on ka seleen.

4soola ehk pHour salts (naatrium, magneesium, kaltsium, kaalium) on antioksüdant, mis vähendab kudede liigset happelisust.

4soola

Probiootikumid on vajalikud pärast antibiootikumikuuri ja juba ka selle ajal. Ka toidulisandid võivad tekitada probleeme seedimisega.

Millest veel kasu võib olla

Taim nimega kassiküüs (Uncaria rhynchophylla, cats claw, Diao Gou Teng) on immuunsüsteemi stimulaator, mida  kasutatakse traditsioonilises hiina meditsiinis. Selle keemiline variant samento on immuunsüsteemi modulaator. Tasub uurida kasutajate kogemusi, eriti liigesevalude puhul.

Vooljas pargitatar, kirburohi (Polygonum cuspidatum, Japanese knotweed, Hu Zhang) sisaldab resveratroli. Sarnaselt antibiootikumidele vähendab põletikku, hävitab borreliabakterit.

Ashwagandha, samuti ajurveedas hinnatud taim, on põletiku- ja mikroobidevastase toimega, aitab väsimuse, ärevuse ja unehäirete puhul (võib võtta enne uinumist), rahustades närvisüsteemi.

Ashwagandha

Taruvaigutinktuur on antibakteriaalne ja väga tõhus rahvaravim paljude tõbede vastu. Väga lihtne  endale ise valmistada!

Kuldjuure (Rhodiola rosea) tinktuur aitab samuti väsimuse ja ärevuse vastu,  reguleerides närvisüsteemi.

Traditsiooniline hiina meditsiin tunneb ka ravimtaimi, ingliskeelse nimega Skullcap. Üheks neist on Scutellaria baicalensis, mille juurt  tuntakse hiina meditsiinis nimega Huang Qin. Seda on kasutatud üle 2000 aasta hepatiidi, kõhulahtisuse ja põletike raviks.

Serrapeptaas on ensüüm,  mis viib põletikulised fibriinkoed kehast välja. Seega aitab see leevendada valu ja põletikku.

Fulvohapped on vajalikud, et rakud saaksid omastada mineraale ja toitaineid. See on ka üks mumio koostisosi.

Kolloidhõbeda kasulikkusest võid samuti edasi uurida.

Detoksifikatsioon. Organismi puhastamine ja tugevdamine

Organismi puhastamine mürkidest ja jääkainetest on väga oluline. Burbur-Pinella sisaldab kaht taime, on abiks organismi puhastamisel ja Herxheimeri reaktsiooniga toimetulekul.

Red root (Ceanothus americanus, New Jersey tea) aitab lümfisüsteemil puhastuda ja hävitab baktereid ning parasiite lümfisüsteemis. Olen varem kirjutanud ka lümfi liikumise ergutamisest.

Joogivette võib lisada sidrunit või kurgiviile, mis aitavad puhastumisele kaasa.

Kuna erinevad preparaadid mõjuvad eriti maksale, on ka selle tugevdamine oluline.  Näiteks harilik maarjaohakas (Silybium Marianum, milk thistle) on väga hea toimega, samuti võilille (Taraxacum Vulgare) lehtede ja juure ekstraktid.

Lisaks

Borrelioosi vastu mõjub veel hästi saunaskäik ja higistamine. Uurida võib ka homöopaatiliste preparaatide kohta.

Jüri Lina raamatust Varjatud tervisevalem saab infot vitamiinide, mineraalide ja palju muu tervisega seonduva kohta.

iHerbist võib saada palju odavamaid ja kvaliteetsemaid  toidulisandeid kui Eestist. Mineraalaineid olen ostnud ka Heatunde lehelt. Jagatakse lahkesti nõuandeid ja soovitusi.

See loetelu on muidugi ebatäielik, kuid siit saab mõtteid ise edasi uurimiseks. See pole ka sponsitud post. Puugi pilte näiteks ei leia põhjusel, et siin ei keskenduta haigusele vaid tervisele. Kui kogun uusi teadmisi, täiendan seda artiklit ja kui soovid kaasa aidata, saada oma mõtted e-kirjaga.