Mantrad ja mantraravi, piisad rahu ja selguse ookeanis

Tiibeti tähestik ja mantrad

Täna võtan ette reisi hoopis sisemaailma. Räägin, kuidas sajandeid vanadest tarkustest just praegusel kummalisel ajastul tuge võib olla. Mida mantrad ja mantraravi endast kujutavad ja kuidas tervis, elujõud ja rõõm nende abil taastuda võib?

Mantrad on sügavalt tervendavad, nagu kassinurr…

Nii kassinurr kui iidsed mantrad omavad salapärast võimet rahustada, tervendada ja heaolu tunnet luua. Ma tean küll, et mantrate keel võib mõnele tunduda puhas voodoo-värk, aga ma saan oma kogemustest öelda, et mantrate maailmas on võimalik ennast tegelikult väga koduselt tunda. Ja praegu, tagasi vaadates, olen hämmastunud, kui suurel määral mantrad mind on mõjutanud.

Olen siin, oma virtuaalses kodus, pisut (alla miljoni korra) maininud, et kundalini jooga võlus mind ära muuhulgas kauni sanskriti keelse mantramuusika tõttu. Tahtsin seda üha uuesti ja uuesti kuulata ja ka ise kaasa loitsida. Ma tegelikult ei arvanud, et peaksin kunagi omaalgatuslikult ja päris-minu-oma-joogatunnis suu lahti tegema… aga vaat kuidas läks! Mantrad muutsid mu elu.

Kuidas Ravibuda ja Tara mu ellu ja elutuppa ilmusid

Tiibet on seni jäänud ainult mu sisemaailma reiside sihtkohaks. Aga arvestades, kuidas ma budistlikke nähtusi ligi tõmban (tõepoolest, seda ongi raske ära seletada) loodan, et see unistus ka kunagi materialiseerub. Budismiteemalisi raamatuid lihtsalt jõuab minu juurde, ilma et ma neid ise kuidagi otsiksin. Üks neist kõneles isegi kassist!

Aastaid tagasi jagas laama Sangyas Ravibuda õpetust ja see lihtsalt tundus mulle nii kutsuv ja õige! Ravibuda enda ja kahe Tara pildid ilmusid aga täiesti ootamatult kohale ühest Tiibeti kloostrist, üllataval kombel koos õnnistustega. (Mõtlesin, et nagunii saadetakse kusagilt Hiina hulgilaost, aga asi seegi, põhiline et kohale jõuaksid.)

Ravibuda ehk Meditsiinibuda

Ravibuda mantra aitab tervendust tuua

Ravibuda tunned ära sinise, lasuriidi värvi järgi. Kuldsete täppidega lasuriit ehk lapis lazuli ongi üks mu lemmikkivi, nii nagu Ravibuda on üks mu lemmikbuda. Meditsiinibuda on nii kaastundlik, et tema südamest kiirgab tervendav valgus kõigini, kes teda kutsuvad. Peale selle hoiab ta ühes käes kõiki haigusi ravivat taime  (mürobalaan) ja teises käes kaussi, milles olevad ravimtaimed ravivad niihästi füüsilisi haigusi kui ka halba karmat ja muid kannatusi.

Meditsiinibuda kujustamine, tema mantra loitsimine annab võimaluse tervendava energia avaldumiseks. Endale abiliseks ma ta oma tervisetuppa kutsusingi. Ravibuda mantrat võib leida ka sanskriti keelsena, aga hääldus tiibeti keeles on niisugune:

Tayata Om Bhekandze Bekhandze Maha Bhekandze Bhekandze Randza Sumungate Soha 

Drukmo Gyali esituses: Medicine Buddha Mantra | Drukmo Gyal & The Sonic Project Band

Kes on Tara?

Valge ja Roheline Tara on naissoost budad, kes soovivad kõiki olendeid kannatustest vabastada. Ja kui vähemalt mõned neist olenditest nii väga vastu ei punniks, oleks Tarade ülesanne kindlasti oluliselt lihtsam. Tegelikult on Tara kehastunud vähemalt 21-l korral, et aidata inimestel vähendada hirme ja suurendada häid tegusid. Inimesed oma jonnakuses aga püüavad ikka vastupidist tulemust saavutada (s.t. suurendada hirme ja vähendada häid tegusid). Ma tõesti imestan, et Tara ikka veel viitsib…

Tara mantraid on samuti kasulik loitsida kui tahad suurde rahu ja selguse ookeani sukelduda. Kutsusin kaks neist Tara kehastustest omale tervisetuppa külla, et näha mida kogu selle tänapäevase kannatuste koormaga teha annab.

Valge Tara

Ja kui ma avastasin Tiibeti mantraravi kursuse…

siis ma ei saanud jätta sinna minemata! Sain teistkordselt ühenduse Ravibudaga ja tundsin, et see kursus on just nimelt minu jaoks loodud! Tiibetist pärinev mantraravi õpetaja ja muusik Drukmo Gyal rääkis, et tiibetlased ei suuda uskuda, kui lihtsalt võib Euroopas saada ravimantrate ülekande. Et võibki väga lihtsalt kursusele minna ja õpetajat silmast silma kohata. Tiibetlased ise pidid ootama sellist sündmust mõnikord kogu elu või isegi mitu elu. Mõtlesin, et küllap ma siis olen need elud kõik juba ära oodanud…

Roheline Tara

Mantrad kui meie meele kaitse ja iidne tervendussüsteem

Tiibeti meditsiini arusaama kohaselt on mantrad meie meele kaitse. Kaitsevad meelt kõikvõimaliku illusoorse tühja-tähja eest ja samuti aitavad terveneda ja haigusi üldse ennetada. Ma ei teadnud varem, et Tiibeti meditsiinis on kasutusel nii laialdane valik mantraid (juba mina õppisin saja ringis ja ma vaevu hooman seda teemat…) ja et nende abil on saadud tõeliselt häid tervenemiskogemusi tänapäevalgi.

Mantrad on sajandeid vana tervendussüsteem ja traditsioonilise tiibeti meditsiini osa. Drukmo Gyali sõnade kohaselt on kõik originaalmantrad pärit Kailashi mäelt. Iidsed tiibeti ja sanskriti keeled olid loodud nii, et mantraid lugedes aktiveerida kehas asuvaid energiakanaleid, närve, tšakraid jne. Tiibeti tähtedel on seos ka erinevate elementidega.

Vanal ajal osati hoopis selgemini inimkeha ehitust näha ja tervist peeti üliväga oluliseks.

Drukmo Gyal pärineb Tiibetist, joogide perekonnast

Mantraravi õpetaja, jogiini ja muusik Drukmo Gyal on pärit perekonnast, kus mantrad, meditatsioon ja jooga on kogu aeg au sees olnud. Ta on väga südamlik, rahulik, tark ja humoorikas naine. Olen väga õnnelik, et sain kohtuda sellise inimesega ja õppida temalt. Drukmo Gyal on andnud mantrakontserte kogu maailmas ja ma tõesti soovitan tema imelist muusikat kuulata.

Tiibeti bLA massaaži imeline kogemus

Avastasin silpide loitsimise võlu ka bLA massaaži tehes. Ega tiibeti ja eesti keelel ülisuurt erinevust ei olegi! Mulle väga meeldib, et saan  selles massaažis kasutada nii oma keha, häält kui ka kujustamist ja kõik see kokku loobki kooskõla ja häid muutusi. Vaimustav, et vanu teadmisi on sajandite vältel edasi antud, need on oma headust tõestanud ja praegusel pahupidi pööratud ajal ikka tervendamiseks kasutatavad.

Kirjutasin siin veel: Energeetiline bLA massaaž Tiibetist.

Kokkuvõtteks võin öelda, et üks osa minust, see kergem ja õhulisem osa, tunneb mantrate ja Tiibeti vastu samasugust pöörast kirge nagu minu teine, maalähedasem osa, Portugali ja sealsete pirukate ning kookide vastu.

Ja raamatuhoiatus

Hoiatan, et dr Nida Chenagtsang raamat “Hea karma kunst Tiibeti moodi” võib haarata kaasa ühe tiibeti meditsiini vaimse harjutuse praktiseerimisse ja rääkida veel traditsioonilisest meditsiinist… (Mis ma ütlesin, budismiteemalisi raamatuid ilmub minu juurde lihtsalt “kogemata”!)