Üksi reisima – plussid ja miinused

Üksi reisima

Kui tahad elada meeldejäävat elu, pead seda täitma unustamatute reisidega. Mis takistab sul minna näiteks üksi reisima? Ikka ainult sina ise. Tegelikult on reisimine palju lihtsam ettevõtmine kui esmapilgul paistab. 

Sageli on reisi planeerides kõigile sobiva aja leidmine täiesti kaelamurdev ettevõtmine. Kui ükski sõber, tuttav ega ka poolenisti võõras ei taha sinuga maailma avastama minna, ei pea sina ometigi kohvrit lahti pakkima.

Üksi reisimine muudab kindlasti ja kiiresti vaatenurki ning ellusuhtumist. Üksi reisides märkad, kui oluline on pidevalt otsida, uurida ja avastada. Mugavustsoon jääb niisama kaugele maha kui lemmiktugitool. Kogesin seda kõike Balil.

Bali kujud

Siin on mõned üksi reisimise plussid ja miinused. Et võiksid neid ise kaaluda ja kokku arvestada. Ehk suudavad need mõningaid hirme hajutada. Võibolla aitab paremini mõista, kuidas üksi reisimine sulle sobiks, ka oma isiksuse tüübi teadasaamine.

Kõigepealt üksi reisimise miinused

 1. Sa pead ületama oma hirmud. Keegi ei lohuta sind, ei lahuta sinu meelt ega vii tähelepanu tähtsatelt asjadelt tühiasjadele. Keegi ei aita meelde tuletada, kuhu sa oma asjad unustasid. Keegi ei tuleta ka meelde, mis kell buss/rong/laev/lennuk väljub. Kogu info leidmine reisitingimuste ja sihtkoha kohta jääb ainult sinu kanda.
 2. Keegi ei suhtle sinu eest kohalikega. Pead hakkama saama öömajade, poodide, vaatamisväärsuste ja kõige muu leidmisega. Pead harjuma suhtlema teistsugusest kultuuriruumist pärit inimestega. Hätta sattudes või ära eksides pead end arusaadavaks tegema.
 3. Pole kellegagi kulusid jagada. Üksi on hotellitubade üürimine  kallim, sest tavaliselt on toad arvestatud vähemalt kahele. Võimalik on muidugi üürida koht ühiselamu-tüüpi toas. Seljakotirändurid üldjuhul mõistavad, kuidas öösel mitte kolistada ega tuld põlema panna. Ka on kallim taksoga sõita, rääkimata rendiautost. Üksinda reisides pole ka kelleltki asju laenata, nii et sa pead hoolega läbi mõtlema, mida sul reisil tarvis võib minna.
 4. Üksi teel olles pead rohkem oma seljatagust jälgima ja varaste suhtes valvsam olema. Pole ka kedagi, kes vajadusel su asjadel silma peal hoiaks. Esialgu tasub rännata turvalisemates paikades ja võhivõõrale pole mõtet kuulutada, et oled omapead. Hea, kui teaksid sihtkohas siiski kedagi, kes häda korral aidata saab.
 5. Pole kellegagi elamusi jagada. Võid muidugi sõpradele kirjutada, helistada ja fotosid saata. Emotsiooni nii ehedal kujul saata ei saa. Just seetõttu võid tunda end üksildasena.
 6. Üksinda sööma, kinno või teatrisse minek võib olla heidutav. Võibolla sulle tundub, et inimesed vaatavad sind ja mõtlevad, miks sa üksi oled. Sellistel hetkedel tahaksid samuti olla kellegagi koos. Ringi vaadates aga avastad, kui paljud inimesed tegelikult üksi maailmas reisivad ja kohvikutes interneti teel asju ajavad.
 7. Maailmavaade võib muutuda nii põhjalikult, et eelnev eluetapp tundub tõeliselt igavana. Samuti võib väljavaade edasisest reisideta elust muutuda väljakannatamatuks. Kas oled valmis, et vana eluviisiga enam edasi minna ei saa?

to travel is to take a journey into yourself

Ja nüüd üksi reisima mineku plussid

 1. Viimaks ometi saad valida oma tee ja kohad, mida näha tahad. Kuhu sa alati oled tahtnud minna? Mitmekesi reisides tuleb teha kompromisse, sest kõigil on erinevad ootused ja harjumused. Peole või loodusesse? Muuseumi või randa? Bussiga või jalgsi? Restorani või piknikule? Viietärnihotell või kodumajutus? Üksi reisides ei sõltu sa kellestki.
 2. Üksinda olles suhtled vahetumalt ja leiad kergemini uusi sõpru. Inimesed on sageli nõus üksikut matkaselli aitama. Paljusid huvitab, kuidas on võimalik üksi reisida ja miks sa seda teed. Õpid tundma inimesi erinevatest maailma nurkadest. Võõrkeelte oskus paraneb kindlasti.
 3. Üksi reisimine võib olla ka odavam. Sa võid süüa sooje, imemaitsvaid ja odavaid pirukaid piknikuplatsil või valmistada endale turult ostetud värsketest viljadest rikkaliku salati. Ainult sina otsustad, mida sööd ja kus elad.
 4. Kasvab enesekindlus, eneseusaldus, vastutustundlikkus ja iseseisvus. Oled sunnitud tegema valikuid ja võtma vastu otsuseid. Mõnikord ka raskeid. Selleks pead õppima usaldama oma südant, intuitsiooni. Kindlasti õpid uusi oskusi ja kõigi olukordadega toime tulema.
 5. Muutud spontaansemaks ja loovamaks. Reisil ei lähe kaugeltki kõik plaanipäraselt, sina aga võid oma plaane ju iga hetk muuta. Teistega koos reisides peab kõik otsused läbi arutama ja kõigi soovidega arvestama. Üksi olles muutud avatumaks uutele kogemustele.
 6. Märkad rohkem ümbrust, loodust. Sul on võimalus valida oma tempo ja veeta ühes pargis kasvõi terve päev. Või vältida kõiki parke ja tormata mööda suurlinna tänavaid ning kaubanduskeskusi. Tunned ennast elusana ja naudid hetke.
 7. Harjud nautima iseenese seltskonda ja õpid ennast paremini tundma. Märkad oma tundeid ja mõtteid. Saavutad parema kooskõla iseendas. Kaaslasega olles suhtled palju ja õpid tundma teda, mitte aga ennast. Reisides väheneb ka stress, suureneb põnevuse, vabaduse ja õnnetunne. Võivad tekkida täiesti uued ideed.

meri, mäed ja loss

Üksinda reisimine on kahtlemata suur väljakutse. Kindlasti aitab see sul isiksusena kasvada. Sellest võib saada elu parim elamus. (Meeldejäävaim aga kindlasti.) Omaette olles mõistad, et suudad kõigega ise hakkama saada ja kõik see, millele keskendud, on võimalik. Jätka liikumist ja kulgemist!

Üksi reisimine võib muutuda sõltuvuseks, millest ei pruugi  enam vabaneda.

Kui soovid oma mõtteid jagada, pane need e-kirja.

Tunnuspilt: Pexels.