Öö muinasjutus ehk Vastseliina linnuses

Täna kuulete, milline muinasjutuline koht on Võrumaal asuv Vastseliina Piiskopilinnus ja keskaja elamuskeskus. Loomulikult näete jälle ka fotosid.

Tegelikult toimus see ettevõtmine, millest ma kohe pajatama hakkan, mõnd aega tagasi. Aga minuealistele on juba lubatud heietada laadis: sel ajal kui … oli veel …  aasta 2022 ja külm detsembrikuu … olid siis vast ajad ja kombed …. Sest kui ise oled pisut aegunud, siis võid selliseid mälestusi ka heietada.

Minu eesmärk on kõigest hoolimata teile oma ettevõtmised ausalt ära rääkida. Et te teaksite mõtiskleda, kas soovite sama järele teha või kuidas saaksite neid asju kogeda veelgi mugavamalt ja paremini. Ja saada ka Eestimaa nurgataguste ja ilusate kohtade kohta rohkem teada.

Läheme nüüd aja loos mõnda aega tagasi ja vaatame, mis kuulu järgi siis olevat toimunud. Ärge uskuge siin sõnagi, sest ma ise ka ei usu. Aga minu lood on fotolood, millega ma teie aega veedan. Muidu võiksite oma vaba ajaga midagi tobedat teha. Nii et aitäh, et olete siin!

Vastseliina Piiskopilinnus, keskaja elamuskeskus ja natuke muinas lugusid

Keskaja elamuskeskus on loodud endisesse Piiri kõrtsi. Praegugi saab siin tõeliselt head kohalikust kraamist valmistatud päris-toitu. Kirjeldamatu, kui maitsev. Pärast seda elamust tunduvad Selveri riiulid ikka väga imelikud.

Emandad said peol selliseid kingi ja kleite kanda ning kummalisi tantse tantsida. Isandad riietati samuti … ei teagi kas peaks ütlema uhkelt, veidralt või lõbusalt.

Ilus pilt peosaali seinal.

Igas kindluses on kohustuslik piinakamber, sest telerite ja Hollywoodi aeg tuli hiljem. Ma ei teinud fotosid. Hollywoodi vastu ei saa miski.

Inimeste arusaamades pole tegelikult suurt midagi muutunud. Nii et kas aeg on üldse “edasi liikunud”? Teadsite, et hambavalu korral tuleb suus hoida surnud hiirt, nii et selle saba ripub välja vasakust suunurgast (või oli paremast). Olete proovinud? Ei ole? Mida teie siis suus hoiate? Tabletti? Olete abi saanud? “Surnud hiir on praegu lihtsalt tableti kujul,” nagu üks sõber ütles. No ma ei tea, võib ka olla, et surnud hiires on mingid mineraalid või toitained, mida inimese keha kangesti vajab. Kõik võib tõsi olla. Loe uuesti üle 4 lõigu 2 lause.

Kohalikud värvikad tüübid peol ei osalenud.

Mis tunne on astuda kellegi teise kingadesse.

Klassikalised mehed mustas

Lugesin lehelt vastseliinalinnus.ee, et Guido von Lipharti sõbra  F.R.Kreutzwaldi mõjutusel olevat tol vanal ajal hakatud koolides andma karskusõpetust, mis tähendab, et loeti ette tema raamatukest Wina-katk. Nagu juba ütlesin, telereklaamide aeg tuli hiljem. Märkate, mida noortele nüüd räägitakse?

Tõsised mehed mustas. Ei märganudki mind.

Ja veel fakte sellelt veebilehelt: 1920.aastal võtnud viimane mõisnik Liphart Saksamaale kolides kaasa 16 raudteevagunitäit isiklikku vara. Ma nüüd ei tea, kui palju vara teie emigreerudes kaasa võtate? Minule vist piisab suuremat sorti seljakotist …

Palverännumajas saab tutvuda palverändurite looga

Palverännumajas saab tutvuda ka vanade harjumuste, uskumuste ja ravivahenditega. Pildil näiteks kujutatud kuputerapeut. Selle kogemuse võin teile ise ka anda. Ainult et mina nii ei tee, et veri voolab. Mina praktiseerin  mõnusat tervendavat kupumassaaži pehmete silikoonist kuppudega. Viimane lause võis nüüd reklaami sisaldada. Ühesõnaga, kirjuta-helista ja küsi lisa!

Keegi oli veevabas vannis.

Kööginurk.

Ja palju vaate.

Teeliste kabelis võib istuda ja mõtiskleda

Kabelis võis küünla süüdata (selle, mis me linnuses enne ise kokku rullisime), istuda, tunnetada ja mõtiskleda. Imed olevat siin sündinud ennegi ja miks need nüüd jälle ei võiks sündida. Põhja-Euroopas kuulus palverännu sihtkoht olevat asunud just Püha Risti kabelis. Uskumatu, kogu Põhja-Euroopa teadis sellest paigast juba igiammu, mina sain alles nüüd teada. Kaks tundi sõitu minu kodust. Jalgsi vast läheksin ka umbes viis päeva.

Tavareaalsusesse minnes oled ehk jälle natuke parem inimene. Ja soovid lähevad natuke kiiremini täide.

Linnusevaremed, laternad ja mesilased

Linnusevaremed pärinevat 14.sajandist ja sisaldavat taas ühte kuni mitut sissemüüritud rahutut neitsit. Linnusevaremete juures on pühakoht, kus giid rääkis taas huvitavaid lugusid. Uskumatu, mis taastamistööde ajal kõik juhtunud oli. Soovitan teilgi sinna öösel laternavalgel ja giidiga minna. Siinkohal minu suur tänu giidile! Ja samuti kõigile teile, kes te minuga sel öösel kaasas olite! Eriti veel teile, kes te seda lugu nüüd ka loete!

Paljud rändurid tallavad Vana Vastseliina teedel ringi, sest siin on nii mõnus olla. Väge suriseb ümberringi, vaja lihtsalt üles leida ja sellega sõbraks saada. Keskaja elamuskeskuses võib tellida ekskursioone, elamusprogramme, toitlustust, pidada seminari ja osta suveniire. Näiteks linnuseisanda veini klarett.

Kõike seda ja rohkemgi me ka tegime.

Ma tahaksin Vastseliina suvel kindlasti tagasi minna, et loodust ja matkaradu põhjalikumalt läbi tallata. Tahaksin varemetesse ronida mesilasi vaatama ja kogeda, kas kindlusemüüride kividel voolav mesi on tõesti tervendava toimega.

Soovitan kiiresti Võrumaal ära käia, kuni kaunis Eestimaa pole veel täiesti segi pommitatud.