Bali ja templid. Pura Ulun Danu Beratan

Indoneesias, Bali saarel, asub tuhandeid hinduistlikke templeid. Templid ja neis toimuvad tseremooniad toovad meieni pildi, mis aitab veidigi mõista kohalike elanike eluviisi. Spirituaalsus on balilaste igapäevaelu lahutamatu osa. Viirukisuits viib palved taevasteni. Lilled ja loitsud püüavad kõrgemate jõudude tähelepanu. Ohverdused jumalustele aitavad Balil elada harmoonias ja kaitsevad kurjade deemonite viha ning muude hädade eest. Balil sa tõepoolest tunned, et see saar on koht maailmas, mis hoiab põrgu ja paradiisi vahelist tasakaalu. Näed oma silmaga, kuidas inimesed sinu ümber iga päev selle heaks pingutavad.

Bali Pura Ulun Danu Beratan

Bali saare keskosas täidab selge veega järv Beratan (ehk Bratan) ammu kustunud vulkaan Gunung Catur iidset kraatrit. Pura Ulun Danu Beratan ehk Pura Bratan ehk Järvetempel asub selle suure kraatri äärel. Pura Bratan  on üks tähtsamaid Bali veetempleid. See on imeline paik Bedugul mägede lähedal, mis lubab jäädvustada erakordseid reisipilte ning on selle tõttu saare üks enim külastatud vaatamisväärsusi. Teised kaunid Bali veetemplid on Uluwatu ja Tanah Lot, mis asuvad mere ääres.

Bedugul on ka piirkond, kuhu põgeneda Bali kuumuse ja niiskuse eest. Asudes 1200 meetrit üle merepinna, on siin veidi jahedam kliima. Bratani järve tuntakse siinse maa viljakuse tõttu kui  Püha Mäe Järve.  Järv on Kesk-Bali peamiseks niisutusallikaks, kuna järve vesi toidab jõgesid ja allikaid. Usutakse, et tempel omakorda on Bratani järve viljakuse allikas.

Bali

Uduga kaetud  mäed ja templi peegeldus Bratani järve vees on müstiline vaatepilt. Peeglina mõjuv veepind loob järves asuvast templist hõljuva mulje, justkui kiiguks ehitis veepinna kohal. Järve kaldal kõrguv mäestik omakorda maalib muinasjutulisele pildile müstilise tausta.

Templid on ehitatud jumaluste austamiseks

Pura Ulun Danu Beratan on ehitatud aastal 1633  hindu kolme põhilise jumaluse Brahma, Višnu ja Šiva, aga samuti järvede ja jõgede jumalanna Dewi Danu ülistuseks.  Tempel on pühendatud jumalikkuse, viljakuse, külluse, inimeste heaolu ja universumi jätkuvuse austamisele.

Sisenedes templi kõrgetest väravatest, võid imestada bali arhitektuurile tüüpiliste joonte, sealhulgas omapäraste mitmekorruseliste templite, pagoodide, üle. Ulun Danu Beratan templikompleks koosneb 4 pühamust:

  • Lingga Petak Temple on ehitatud jumalus Šiva austamiseks. Pühamul on uhkuseks 3 astmelist katust. Sellel on ka 4 väravat,  mis vaatavad nelja põhilisse ilmakaarde.
  • Penataran Pucak Manggu Temple on pühendatud jumalus Višnule ja sellel on 11 astmelist katust.
  • Terate Bang Temple ülistab jumalus Brahmat. Pühamul on 7 astmelist katust.
  • Dalem Purwa Temple ülistab jumalannat Dewi Danu.

Templikompleks ärkab ellu tseremooniate ajal. Siis tulevad templisse palvetama pidulikult riietatud inimesed ohverdustega, milleks on lilled, puuviljad, maiustused…

Bali temple

Austa kohalikke kombeid ja deemonid ei kiusa sind!

Austades kohalikke kombeid, tuleb Bali templeid külastades riietuda sarongi ja siduda ümber sash ehk spetsiaalne vöö. Populaarsemates templites saab sarongi ka laenutada. Kui aga on plaanis külastada Balil mitmeid pühamuid, on mõtekas soetada endale isiklik sarong. Võib öelda, et templeid on saarel tõepoolest igal sammul. Lisaks paistab igas koduõues olevat oma tempel. Bali on nii „Tuhandete templite saar” kui  ka „Jumalate saar”. Ja muidugi „Miljoni naeratuse maa”. Kuigi minu arvates on ka paradiisis pisaraid, niisama hästi kui põrgus naeratusi.

Tempel

Saronge on erineva kvaliteediga ja Balil viibides avastad kiiresti neile veel mitmeid erinevaid kasutusviise! Templisse minnes on vajalik katta ka oma õlad. Miks mitte kanda indoneesia naiste traditsioonilist pluusi kebaya´t. Kuna pühade objektide poole pole viisakas pöörata jalataldu, istutakase tseremooniate ajal ja mediteerides joogatunnist tuntud „rätsepaistmes” või põlvitatakse. Huvitav on end kurssi viia ka ohverduste valmistamisega, mütoloogiaga ja kõige sellega, mis kuulub kohalike inimeste igapäevaellu. Elades piisavalt kaua näiteks Ubudis, soovid arvatavasti ka ise peagi ohverduste valmistamisel ja viiruki süütamisel kätt harjutada.

Mulle tundub, et mägedes maitseb toit paremini

Imetlenud piisavalt Pura Ulun Danu Beratani ilu, võib lähedal asuvast kolmekorruselisest restoranist nautida veelkord vaadet järvele ja ümbritsevatele, udusse peitunud  mägedele. Seda koos nasi goreg´i (indoneesia toit, „praetud riis”), traditsiooniliste banaanipannkookide ja värskelt pressitud mahlaga. Võibolla maitseb toit siin taevalikult sellepärast, et restoran asub taevale nii lähedal?

Lake Bratan

Tahad kogeda Bali kohta rohkem emotsioone?  Saada teada, kuidas ma leidsin üles oma kaduma läinud naeratuse?

Või miks ja kuidas ma üldse üksi Balile jõudsin?  Vaata blogis veidi ringi!

Pura Ulun Danu Beratan
Pura Ulun Danu Beratan