Kassi sirutus – eriti mõnus hommikune harjutus

kassi sirutus

Järgnevalt tutvustan ergutavat harjutust nimega kassi sirutus, mida on mõnus teha enne hommikul voodist välja hüppamist ja mis aitab päevale hoo sisse saada.  Nagu nimi vihjab, tuleb alustada ikka kassidest.

Kui oled kunagi kasse jälginud, siis tead, et nemad juba oskavad jooga harjutusi ette näidata! Kas kassid polegi tegelikult karvasesse kasukasse maskeerunud joogameistrid? Need vurrukandjad demonstreerivad, kuidas mõnu ja graatsiaga venitada igat lihast, kui pikaks keha on võimeline venima ja millisel imepärasel viisil painduma.  Sõnapaar kassi sirutus sikutab tõenäoliselt igaühe, kes nende olenditega lähemalt tuttav, silme ette ergutava mälupildi!

Ennastki sel kombel venitades on tunne, justkui sirutuksid ka oma unistuste poole! Sest kergema kerega ja helgema meelega on  neid  lihtsam oma unistuste taevast napsata! Kassid arvestavad oma venitusi  väga hoolega, täiesti teadlikult jälgides tunnet, mis liigub kõrvaotstest varbaküünteni. (Saba, see on iseteadlik emotsioonide baromeeter.) Pole veel kohanud kassi, kes kurdaks, et ta hommikuvõimlemise käigus käpa paigast ära on väänanud.

Äratus! Äratus… juba…?

Mida siis hommikul ette võtta, et oma päev ja sisemine eluvägi  ärganuks kuulutada? Et kõik luud ja liigesed töises tramburais terveks jääksid?

Kõigepealt muidugi harju mõttega, et ootamas  on imeline osake sinu elust! Kuidas see päev veelgi imelisem võiks olla? Hetk aega, et kujutleda, kuidas võiks? Mis seda veel  suurepärasemaks muudaks? Millist komponenti lisada? Rõõmu? Jaa, näiteks kõigepealt oma keha sirutamisest! Lõhna? Hommikusöögist – mõni amps on ikka ootamas! Headust? Üks sõber vähemalt ikka on! Nii leiadki kolm asja vähemalt. Järgmised kolm?

Aga nüüd see kassi sirutus ise,

mida lubatud sai. Oled mõnusalt selili, teki soojus ikka veel keharakkudes. Sirutad käed alustuseks külgedele.  Kuidas tundub? Une-Mati  laseb käest lahti? Hoiad õlad maas, ehk siis voodis,  ja painutad ühte põlve.  Viid selle painutatud põlve üle teise jala  mis lebab ikka  sirgelt maas, ehk siis voodis , teisele poole keha. Tunned, kuidas selgroogu ja külge tekib mõõõõõnuuuuus  veeeeeeniiiituuuuus.

Kordad sedasama teise jalaga. Milline keerd!

kass sirutab
Ja mida teie vahite?

Päris hea on, ikka veel lamades, hõõruda soojaks ka käe- ja jalalabad, samuti teha kerget näomassaaži ja “võtta kõrvad pihku”, ehk mudida veidi ka kõrvu. Kõik need kõrvalestadel asuvad akupunktuuripunktid ärkavad üles.

Jooga tundidest saad kindlasti veel nippe, kuidas ärkamine ainulaadseks elamuseks muuta. Ajapikku märkad, et mõned väga lihtsad liigutused võivad aidata säilitada noorust, ilu ja sisemist sära.

Ja lõpetan ka pisitiigritega 

Venitamine ja sirutamine on kasulik ka tööpäeva jooksul. Lihased, liigesed, vere- ja lümfiringe tänavad selle eest! Mõnikord ei märkagi, millist pinget lihased peavad harjumuspäraseks saanud sundasendis taluma.  Igasugusel mõnusal venitamisel  on lisaks veel närve rahustav, lõõgastav  ja seega üldist heaolu loov efekt!  See tasakaalustab nii keha kui meelt. Kasside närvikava paistab ju tavaliselt korras olevat!

Mis minul nende pisitiigritega küll pistmist on? Jooga harjutusi  tehes kipuvad triibikud end ikka meelde tuletama! Sellest ajast, kui ma tõsiselt kahte rohekaskuldsesse  silma sukeldusin, ma tean, kui….  väga tervislik on lasta endal lihtsalt olla üheks ainukordseks laineks ümbritseva eluookeani voolavuses!  Sättida ennast parimasse mugavasse  asendisse, aga hoida alati üks kõrv kuuldel ja silmad pisut valvsad.

Kasside imelisest võlumaailmast olen kirjutanud ka  Kassikohvik Nurrit tutvustavas loos.

 

Selline ongi jooga asend "kassi sirutus". Foto pärineb lehelt http://www.libraryofteachings.com/
Selline ongi jooga asend “kassi sirutus”. Foto pärineb lehelt http://www.libraryofteachings.com/