Pangodi järv ja talvised loodusfotod

Selleks, et täna jälle talviseid looduspilte võiks üles riputada, tuleb teile ilmselt mingi lugu ka juurde jutustada. Kuigi magama minna poleks praegu ka paha mõte. Aga olgu peale, tahan nii kangesti neid pilte vaadata ja näidata. Nii et saage tuttavaks tänase loo peategelasega: Pangodi järv!

Pangodi maastikukaitseala

Pangodi maastikukaitsea asub Tartu-Otepää maantee ääres ja siit leiab peale Pangodi järve veel Kodijärve ja Väikese Kodijärve. Kohe varsti peale Kalarestorani pöörabki tee Pikksaare-nimelisel poolsaarel asuvale platsile, kus ma täna järve imetlemas käisin. Suvel saab siin ujuda, telkida, lõket teha  ja kusagil lume all olevat ka ühe kilomeetri pikkune Pikksaare  matkarada.

Eestis ei tule kohe selle peale, et kusagil mõni mägi võiks olla, kui sellest just ei loe. Järve lõunakaldal asuvad Palumäed on selline veidi kõrgem küngas. Palumägede kandis asub samuti üks lühemat sorti matkarada.

Mulle pole siinkandis miskipärast eriti meeldinud ujumas käia ja need matkarajad on ka suht lühikesed, aga nüüd, talvel, avastasin selle paiga rahu ja ilu.

Muistelugu  pajatab…

Kohalikest muistenditest kannatan ma kõige paremini välja sellise, et selle kandi mehed käinud vanasti ringi, pannid kotis, ja seetõttu hakatud valda nimetama Pankoti vallaks. Eks mul endal on ka kotis mõnikord kummalisi asju: lisaks huulepulkadele, tagavarasokkidele ja äsjailmunud raamatule ka näiteks kokkupandav saag ja minikirves. Ja kuigi ma tean teisi omasuguseid veel, pole ümbruskonda siiani küll Minkirvkoti vallaks nimetama hakatud. Aga eks saame näha.

Teised muistendid olid veel jaburamad.

Linnased, iduterad ja pagaritooted

Mida põnevat siinkandis aga veel tehakse, on linnase ning idandatud rukki-, nisu- ja kaeraterade tootmine. Neid kasutavad mitmed pagaritööstused täisteraleibade ja -saiade valmistamisel mitme(kümne)s riigis. On selline põnev ettevõte nagu Puratos Malt. Olete midagi kuulnud? Kahjuks nende tooteid väiksemas koguses ja ökopoodidest osta ei saa, ehk pole ökopoed neid lihtsalt avastanud. Niipea kui avastavad, on üks klient vähemalt olemas. Uurige ise järele, koduleht on täiesti olemas.

Sellised on siis minu viimase aja avastused ja loodusfotod. Kaunist talvist pööripäeva kõigile!

Telli julgesti ka minu ülihead tagasisidet saanud raamat “Meditsatsioon. Fotomeditatsioonid”! Selleks kirjuta mulle!

Kõikide Eestimaa matkaradade blogilugude lingid leiad nüüd siit: Eestimaa matkarajad, kokkuvõte