Eestimaa matkarajad: Taevaskoja – Kiidjärve – Taevaskoja

Taevaskoja matkarajal

Tutvustan taas üht kaunist Eestimaa paika, kuhu sa võiksid metsaõhku nautima minna. Seekord sai käidud Taevaskoja – Kiidjärve – Taevaskoja matkarajal 12 kilomeetrit ja isegi huskyst sõber heitis selle rännaku kestel hetkeks mustikavarte vahele pikali. Aga ainult hetkeks! Et kohe jälle aktiivselt edasi rühkida.

Kevad on jõudsalt edenenud, loodus lõhnab, õitseb ja säutsub pöörase hooga. Mida oleks ühel päikest eriti laetud päeval veel ägedamat teha kui sellest kõigest osa saada! Lisaks on husky sellise meelelaadiga koer, kes lihtsalt peab oma inimesi kogu aeg jooksutama, et need liiga paikseks ei jääks. Nii et matkatossud jalga, pirukad kotti, viimane lonks kohvi ja läksime!

Taevaskotta sissepääs

Kuidas kohale jõuda

Taevaskojad on ära seletatult paed ehk liivakivipaljandid, mis asuvad Põlvamaal, Ahja jõe ürgoru veerudel. Ära kurvasta, kui sa pole autoomanik, sest Taevaskoja külasse saad ka bussiga kohale. Täpsemad juhised võid leida lehelt loodusegakoos.ee.

Taevaskoja matkarajal võib piirduda ka lühikese jalutuskäiguga

Lühike, 3 kilomeetri pikkune loodusrada on ilmselt neile, kes ettevõtlikkusega eriti ei hiilga. Kui tahad aga õhtul tunda, et  päeval midagi ka tehtud sai, võta sandaalitaldade (ehk tossu-, või kingataldade) alla umbes 12 kilomeetri pikkune teekond. Oma äranägemisel võid marsruudi muuta ka Kiidjärve – Taevaskoja – Kiidjärve rajaks. Sel juhul alusta lihtsalt Kiidjärve külastuskeskuse juurest.

Igal juhul saad näha Ahja jõge mõlemalt kaldalt, soovi korral leida endale ka telkimise ja pikniku pidamise paiku. Viietunniseks (ehk nelja- või kuuetunniseks – olenevalt tempost) jalutuskäiguks on mõistlik kaasavõetud pirukas taskusse pista, mitte autosse ootama jätta.

Ahja jõgi

Klõpsisin pilte jõe kallastel õitsevatest kollastest varsakapjadest ja kujutasin juba ette seda lõhna, mida hakkavad levitama mõne päeva pärast avanevad piibelehed. Haldjalikud jänesekapsad tekitavad minus alati lapsepõlvemälestusi, kummalised sõnajalgtaimed aga tundusid olevat justkui salakuulajad võõralt planeedilt. Männi- ja kuusemets, eriti veel maalilise jõe kaldal, lihtsalt tõstab su tavareaalsusest välja.

Nautisin õhku, mille kuumus oli männivaigu järele lõhnama pannud ja  imetlesin metsateed ääristavat samblavaipa, mille sarnast ei leia ühestki sisustuspoest. Sipelgate meelehärmiks oli nende pesadesse keegi kurjam talve jooksul auke tekitanud, mida usinad tööloomakesed nüüd hoolega parandama pidid.

sipelgapesa Taevaskoja-Kiidjärve matkarajal

Matkateel võid leida ka võimalusi end jõevette kasta. Meie tegime seda rõõmuga ja sõbrast koerale kulus poolkogemata juhtunud ehmatav vesijahutus samuti kuumal päeval ära.

Suures  ja Väikeses Taevaskojas  elavad müstilised olendid

Nii on vähemalt vanarahvas arvanud. Kaunid liivakivist seinad Taevaskojad on ennemuistsel ajal olnud pühad paigad. Ahja jõe ürgoru tõepoolest justkui ürgsena säilinud looduses paistab olevat midagi, mis salapära loob ja  rahvast ligi tõmbab. Legendid räägivad siin asuvatest salakäikudest ja koobastes elavatest ebamaistest olevustest. Ehk õnnestub sinul neid näha?

Taevaskoja liivakivipaljandid

Emalätte allikavesi võib tervendada

Emaläte on vee poolt liivakivikaljusse uuristatud koobas, mis asub Väikeses Taevaskojas. Vanarahva uskumuse kohaselt on siinne allikavesi  aidanud  parandada silmanägemist. Tundub, et ühe mahalangenud männipuuga kokkupuutest tekkinud pikka kriimustust minu jalal aitas allikavesi samuti tervendada.

Kassimägi ja teised „mäed” on Ahja jõe ürgoru liivakivipaljandid

Kiidjärve sillast allavoolu asuvad Ahja jõe paremkaldal teiste hulgas näiteks Kassimägi, Mõsumägi, Oosemägi ja Roio pae ning jõe vasakkaldal Palanumägi Saesaare paisjärve ääres. Kummalise nimega Kindapäka mägi ja Kivipalu mägi kõrguvad samuti teine teisel pool jõge.

Kindapäka mägi silt

Kui mõistat võro kiilt, siis tead, et “mõsu” on seesama mis “pesu”. Ehk et Mõsumäe juures asunud kunagi külanaiste pesupesemise koht. Mõsumäge tunti ka Kakumäe ja Haavasaare kalju nime all (vihje vastavalt  öökullidele või Haavasaare talule.)

“Oos” või “oone” tähendavat “koobast”, mis viitab sellele, et Oosemäe paljandis olnud vanasti sügav koobas. Kas seal ka maa-alused käigud olnud, mis isegi Riiga ja mujalegi ulatunud, seda ma kinnitada ei oska.

Kassiorg on ürgorg Kiidjärvel ja Kassi-nimeline olevat olnud eelmisel sajandil siinse küla kõrtsmik. Nii et kassidele ei ole sedapuhku mingit vihjet ja ühtegi karvikut ma ringi luusimas ka ei kohanud.

liivakivipaljand

Mõelda vaid, et oma 12 kilomeetrisel teekonnal näed tõesti sadu miljoneid aastaid vanu, halli- ja roosatriibulisi liivakivist seinu ehk hellitavalt öeldes mägesid! Rada kulgeb mööda kõrgeid kaldapealseid ja siinsel mägisel maal tuleb päris palju järsult ülesmäge ronida ja allapoole laskuda (või libiseda). Soovitan hoiduda puujuurte taha takerdumast ja komistamast ning rannaplätudega ukerdamast. Kes ütles, et Eestimaa on tasane maa!

Huskyst sõbral aga on lisaks “naeltega taldadele” veel ülisuur rännukirg ja vastupidavus

Samuti on tal ülevoolav sõbralikkus ja entusiasm möödajalutavate inimestega sõbruneda. Seda aega, mil teised matkajad jalgu puhkasid ja hinge tõmbasid, kasutas husky ikka elurõõmsalt ümbruse uurimiseks, aukude kaevamiseks, muda leidmiseks ja kõige liikuva kinnipüüdmiseks.

sõber husky

Hoolimata sellest, et  koera tunnuslauseks on “jookseme  edasi”, ootas ta mind alati nurisemata järele, kui fotosid klõpsides tema “karjast” maha jäin. Peaksid sa kunagi kaaluma mõtet sellise koera “karjaliikmeks” hakata, varu endale kohe ka mitu paari mugavaid matkajalatseid (mõned jäänaeltega), seikluslik meel ja hästi palju vaba aega.

Taevaskoja matkarada on rahva kokkusaamiskoht praegugi

Ahja jõe kallastel on enne sind ja mind seigelnud Hans von Risbieter, Ivo Schenkenberg, Siim  ja teised kuulsad “Viimse Reliikvia” tegelased. Tänapäeval võid siin juhuslikult kokku põrgata isklike tuttavatega. Taevaskodade ebamaine ilu näitab, et mägedes turnimiseks ja enese vaimustusega laadimiseks ei peagi alati välismaale sõitma.

Turnimisest väsinud, võivad seiklevad priiuserüütlid tänapäeval jõelaev Lonnyga  Saesaare paisjärvele ja Ahja jõele seilama minna. Agnesele ja Gabrielile oleks selline romantika kindlasti meelt mööda olnud!

Mis saab siis, kui oled Taevaskojas juba käinud? Aga palun, ka Meenikunno ja Tilleoru loodusrajad ootavad!

Mida sa saadud energialaksuga peale hakkad?

Taevaskoja varsakabjad